Proč si pořídit krycí plachtu na hladinu bazénu
Také si myslíte, že trocha toho prachu na hladině nádrže na koupání a nějaký ten spadlý list nejsou důvodem pro zakoupení krycí plachty na bazén? Možná máte pravdu, protože opravdu kvůli pěti listům z jabloně a malému množství prachu v ovzduší, například v čistém horském prostředí Krkonoš, nemá význam se o něco takového snažit, ale nečistoty na hladině nejsou jediný důvod, proč se plachty pořizují. Ve hře je docela nenápadné vypařování vody. Zdánlivá hloupost, která třeba i vyvolá úsměv na rtu.
Tady se vyplatí vyrukovat s trochou matematiky a počítat. Zkuste to s námi.
Za 24 hodin se vypaří z jednoho čtverečního metru přibližně 5 litrů vody. Toto je možná směšné kvůli pěti litrům pokládat na hladinu plachtu. Jenže pokud má váš bazén rozměry například 7 x 3 metry, za den se odtud vypaří 105 litrů vody. Pořád malé číslo, ale počítejme dál. Za měsíc provozu bazénu se již vypaří přes tři kubíky vody a za půl roku koupací sezóny je to již 19 kubíků. Při ceně vodného a stočného cca 120 Kč za kubík je to v přepočtu na peníze zhruba 2 300 korun, které doslova vyhodíte oknem. Pokud takto provozujete bazén pět let (přitom životnost krycí plachty je mnohem delší – při šetrném zacházení), přijdete úplně zbytečně o jedenáct tisíc korun. Nebylo by tedy lepší tu plachtu koupit?
Krycí plachty na bazény kromě vypařování vody brání spadu nečistot na hladinu, ovšem nejedná se pouze o prach a listí ze stromů, v ovzduší se vyskytují i těžké kovy rozvířené z automobilového provozu a hrubší částice vháněné větrem a deštěm, jako jsou kousky trav, hmyz, květový pyl, drobné úlomky kůry a větviček a další organický materiál rozptýlený v ovzduší. Vítr a dešťové srážky mohou vodu zbytečně kontaminovat nečistotami a to také pak zbytečně přetěžuje bazénovou filtraci. I zde se ukazuje, že má krycí plachta své opodstatnění.